BASICS
Why typography matters?

Анастасія Шпаковська: про переїзд до України, відкриття першої білоруської онлайн-школи та співпрацю із GIOS

Анастасія працювала 20 років в Національному академічному драматичному театрі імені Максима Горького в Білорусі та має власну групу «Naka». Але одного дня все змінилося. Зараз Анастасія знаходиться в Києві та розпочинає зовсім новий шлях в житті – освітній.

Це – унікальна історія про те, як складні життєві обставини спонукають шукати нові шляхи для розвитку та реалізації, навіть в межах іншої країни.

За ініціативи платформи GIOS пані Анастасія погодилася надати відверте інтерв’ю про переїзд, відкриття білоруської онлайн-школи, труднощі та перемоги на своєму шляху та про співпрацю із GIOS.
Розкажіть про себе та свій професійний шлях. Чому Ви переїхали до Києва та що саме спонукало Вас відкрити білоруську школу?
Я – музикантка, акторка і більше 20-ти років працювала в національному театрі імені Максима Горького в Білорусі.

З освітньою системою я не була пов'язана до тих пір, поки не переїхала з Білорусі. Спочатку ми думали, що поїдемо в Україну на кілька місяців, поки політична ситуація в Білорусі не стабілізується. Але в жовтні стало зрозуміло – ця історія затягнеться надовго.

Я переїхала з дітьми та розуміла, що їм потрібно продовжувати навчатися в школі. Ми шукали школу в Україні, але варіанти, які ми знаходили, нам не підходили. Мені хотілося, щоб мої діти продовжували вивчати рідну мову, літературу та історію Білорусі. Син на той момент навчався у 8 класі і йому було складно пристосуватися до української програми. Особливо важко було вивчати такі предмети як фізика, хімія, алгебра та геометрія. Для дитини, яка не знає української мови, це було зайвим шоком. Також я хотіла, щоб діти продовжували вчитися в карантин, локдаун і щоб у них була чітка налагоджена система освіти, яка б не переривалася. Все це спонукало мене до того, щоб створити першу Білоруську онлайн-школу в Україні.

Наталія Лимонова – засновниця GIOS, познайомила мене з кількома керівниками дистанційних та онлайн-шкіл. У підсумку я стала співпрацювати зі школою Midgard та онлайн-платформою для вивчення математики GIOS. Я вдячна цим школам і бачу, на якому високому рівні там викладається математика. Інформація дається по-новому, а завдяки інтерактивним урокам діти із задоволенням вивчають математику, яка в радянських школах викладається в застарілому форматі. Зараз – інші діти, люди, час та їм важливо навчатися за сучасними методиками.
З якими проблемами при відкритті школи Ви зустрілися та як їх вдалося вирішити?
При знаходженні в чужій країні, головне – подолати психологічні перешкоди та почати контактувати з незнайомими людьми. На моєму шляху зустрічалися люди, яким я довіряла та від яких отримала підтримку. Такою людиною виявилася Наталія Лимонова, яка підтримала мою ініціативу створення Білоруської онлайн-школи та щиро, сердечно приєдналася до створення цього проекту. Завдяки її компетенції та зв’язкам, наша школа дотепер існує.

Ще однією перешкодою на шляху створення школи були самі білоруси, які знаходяться в Україні. Вони стали звинувачувати мене в тому, що я переїхала сюди для того, щоб русифікувати дітей. Ця проблема почала даватися взнаки на етапі, коли йшов набір дітей в школу. Коли ми опублікували інформацію про відкриття нашої школи, багато людей почали писати, що наша організація – російська та прокремлівська. Мені простіше дистанціюватися від цього, але факт залишається фактом – ці люди завадили притоку дітей в нашу школу.
Скільки учнів зараз навчаються в вашій школі?
У школі зараз навчаються 12 учнів. Стільки ж дітей приєднуються до нас щосуботи на додаткові уроки по білоруській літературі та історії Білорусі. Також у нас є учні, які підключаються на окремі предмети під час навчання.
Ці учні також емігрували в Україну?
Ні, не всі. У нашій школі навчаються як учні з інших країн, так і діти, чиї батьки були змушені переїхати і жити в Україну.

Завдяки співпраці зі школою Midgard, у нас з'явилася можливість зараховувати учнів до школи за спрощеною системою. Раніше вчитися в нашій школі могли тільки діти, батьки яких мають візу на проживання в Україні. Зараз ми можемо розширити ці межі та підключати до навчального процесу всіх дітей. До нас приєднуються ті учні, яким не є принциповим атестат державного зразка України та які можуть самі вирішувати, чи потрібен їм український вектор в освіті.
Яким чином використовуєте платформу GIOS в школі?
Батьки й діти тепло відгукуються про уроки математики на платформі GIOS. Батьки принципово хочуть навчатися саме на GIOS. Ми домовляємося з учителями, складаємо розклад і все працює злагоджено.
Якою бачите роль вивчення математики у сучасній школі?
В загальноосвітній школі велику роль у навчанні грає подача матеріалу. Вчити точні науки за радянським зразком дітям не цікаво. Від підходу, де дитина "повинна" щось вчити та зубрити, з'являється тільки опір і заперечення. Математика розвиває дитячі мізки, тому потрібно використовувати сучасні форми подачі матеріалу та докладати зусилля для того, щоб зацікавити дитину та вона сама хотіла вивчати математику. Це стосується всіх предметів, але математика – наука, яка вимагає системного підходу. Я рада, що в школах починають викладати математику за новими методиками, інтерактивно, і це повинно розвиватися далі.
З огляду на вашу творчу професію, як вважаєте, математика – важлива?
У творчості багато математики. Наприклад, теорія музики – суцільна математика. Вона набагато ширша, ніж просто цифри, таблиці, приклади та задачі.

Якщо говорити про довгострокову перспективу, то, можливо, поглиблена математика для більшості дітей не знадобиться в майбутньому. Але якщо говорити про розвиток людського мозку, про способи мислення, то математика – необхідна. Її багато в нашому житті, але не в тій формі, в якій більшість звикла бачити цю науку. Математика потрібна і важлива для того, щоб людина наша маленька, яку ми намагаємося виховати та поставити на ноги, вміла різнобічно мислити.
Як розвиваєтесь, звідки берете інформацію для вдосконалення себе та школи?
Натхнення я знаходжу в дітях. Хочу, щоб Білоруська школа розвивалася та була цікавою насамперед моїм дітям. Коли до мене звертаються журналісти з питанням: "А що класного у вашій школі?" Я відповідаю: “Те, що мої діти там навчаються”. Це – найкраща реклама.

Зараз на нас чекає непростий період. Школа не перебуває на самоокупності і залежить від донорів. Після закінчення навчального року нам потрібно активно рекламувати та піарити школу для того, щоб шукати нових учнів. Від того, скільки у нас буде дітей, залежить легкість залучення грошей у проект.

Школа спочатку не була комерційною і ми думали не про фінансування, а про те, як організувати освітній процес. Наразі ми, усвідомлюючи складність ситуації білоруських сімей, пропонуємо різні варіанти оплати. Якщо фінансова ситуація в сім'ї складна, ми можемо зарахувати дитину безкоштовно. Тому цей проект залежить від “донатів” і від того, хто його буде підтримувати.

Зараз ми починаємо активно рекламувати школу і дивитися на кількість дітей, які готові до нас прийти з нового навчального року. Саме від кількості учнів залежить майбутнє нашої Білоруської онлайн-школи. В планах розвитку у нас промо школи і подальше її виживання в ключі фінансових вкладень. Тому ми зараз думаємо про її зовнішній шлях, а не про внутрішній. Коли ми переступимо межу певної кількості учнів, то будемо думати, чим можна урізноманітнити освітній процес.

Школа Midgard пропонує вихід в офлайн, що для нас дуже цінно. Школа пропонує нам свої лабораторії, стайні, майданчики. Я розумію, що онлайн – хороший варіант освітнього систематичного процесу, але дітям потрібно спілкуватися наживо. Тому у нас є варіанти розвитку всередині школи, але для початку потрібно зрозуміти, чи будемо ми далі існувати.
Яка ваша візія? Яким бачите цей проект в майбутньому?
Я б розширювала предмети за напрямками, виходячи зі здібностей дітей. Якщо дитина має схильність до мов – зробила б ставку туди, якщо до математики – то в цьому напрямку. Зараз, за ​​винятком англійської мови, ми даємо всі науки однаково дозовано нашим учням. Ми даємо базову загальну освіту, але все одно у наших дітей є схильність до тих чи інших предметів. Тому, треба на ці предмети робити акцент, особливо в старших класах. Такий підхід допомагає дитині визначити свій шлях у майбутньому, а не обмежує його.
Які хобі маєте, що допомагає відпочити та переключитись?
Моє життя не сильно змінилося під час локдауна. Робота не залишає місця для хобі. Я пишу пісні, вірші, дистанційно взаємодію з музикантами з Білорусі. Моє хобі – це спілкування з дітьми, прогулянки та свіже повітря, без чого я не можу жити. Прогулянки – те, що допомагає зібратися, заспокоїтися, видихнути.

Також я організовую тренінги з фізико-емоційного розкріпачення. Тренінг я створила 4 роки тому в Білорусі. Це індивідуальна програма, яку я розробила для себе, коли потрібно було відновлювати здоров'я після активних прем'єр, концертів і різних заходів. Я скомпілювала в цьому тренінгу для себе все те, що знайшла в йозі, статичних вправах, в пілатесі та фітнесі. Я зробила базу вправ, заснованих на дихальних практиках, які швидко допомогли прийти в форму як фізично, так і емоційно. Це те, що допомогло розвантажитись. Але складно назвати це хобі, тому що якоюсь мірою це можна назвати роботою.
Три життєві принципи та кредо?
До сорока одного року я зрозуміла, що я проти принципів і кредо. Коли ми придумуємо собі якісь правила, то відрізаємо для себе інші речі, які нам показує життя. Якщо говорити про те, що для мене важливо, то це:
  1. Вміння чути;
  2. Вміння слухати;
  3. Бути гнучкою незважаючи ні на що.

Хоча у мене є одне маленьке внутрішнє правило, якому я вчу дітей: поступай з людьми так, як хочеш, щоб вони поступали з тобою.

При наявності досвіду, життєвої позиції, бувши гнучкою людиною, я розумію, що є речі, на які я не можу вплинути. Переживати й намагатися їх змінити не варто, адже це – болісно. Тому, треба бути справжньою, живою людиною, вміти слухати та чути. Часом нам життя показує набагато цікавіші речі, ніж кредо і правила. Треба робити те, що ти можеш зробити й відпустити те, що не можеш.
Хочемо висловити подяку Анастасії за відверту та щиру розмову. Ми віримо, що завдяки нашій співпраці та взаємодопомозі ми відкриваємо нові кордони дітям для навчання з різних країн світу та у різних життєвих обставинах. Математика – це для кожного!
Статтю написано у співпраці з онлайн платформою вивчення математики GIOS.

Дізнавайтеся умови співпраці із GIOS для вас та вашого класу.
Поділитись статею у соцмережах можна через кнопки знизу.
Підписуйтесь на фейсбук GIOS та регулярно читайте цікаві статті на тему математики та ЗНО