BASICS
Why typography matters?

Наскільки складно бути директором та як впоратися із керівництвом школи?

Директори шкіл – різносторонньо розвинені люди. Щоб бути успішним керівником, необхідно мати педагогічні та управлінські навички, бути мудрою людиною та завдавати курс розвитку школи.

Сільвестрова Ірина Анатоліївна – директорка ліцею №142 міста Києва. Про свій досвід керівництва школи вона погодилася розповісти нам для рубрики #ДиректориМайбутнього. Буде цікаво дирекції шкіл, вчителям та батькам.
Розкажіть про свій шлях. Як ви стали директором школи?
Мій шлях – це шлях від вчителя математики до вчителя-методиста, відмінника освіти, Заслуженого вчителя України, директора ліцею №142, якому присяглася на вірність і віддала більше 34 років. Шлях звичайний, прозорий, послідовний і, на мій погляд, логічний.

За цей час написано десяток методичних статей, п’ять посібників, навчальні програми з математики для класів з поглибленим вивченням та створено три підручника Алгебри для 8, 9 і 10 класів (автори : О.І. Буковська, Д. В. Васильева, О.І. Глобін, І.А. Сільвестрова , М.С.Фурман), які мають Гриф МОН України та використовуються у навчальних закладах різних областей нашої країни. У підручниках повністю реалізовані наскрізні лінії ключових і загально предметних компетентностей. Ще однією особливістю цих підручників є їх білінгвальність та прикладна спрямованість змісту. Фактично, це приклад STEM–підручника.

Чи мріяла я стати директором? Я реалістка, і логіка моїх дій превалює над бажаннями. Все у нашому житті приходить у певний час, ми отримуємо те, що здатні прийняти та утримати. Тому спочатку хотіла стати гарним викладачем, якого б поважали і учні, і колеги. Постійно навчалася, боялася зупинитися та щось не змогти.

А якщо людина постійно працює над собою, безумовно, вона прагне здійснити свої професійні мрії. Для мене посада директора – не кар’єрний ріст, а можливість втілити своє бачення на освіту та зробити крок уперед разом із своїми однодумцями до нової школи.
Що подобається в роботі директора?
Сівши у крісло директора, я взяла на себе відповідальність за комфортне, продуктивне життя як здобувачів освіти, так і педагогів. Мені подобається бути локомотивом, який рухає вперед свій заклад.
Які риси характеру мають бути в директора для успішного управління школою?
Керівник має вміти приймати сміливі рішення, творчо вирішувати проблеми колективу. Директор школи має бути привабливою та авторитетною особистістю та мати високий рівень внутрішньої культури. Бути чуйним, вміти переконувати, прагнути до перетворень. І головне – бути собою: відкритою, неідеальною, але завжди тією людиною, яка натхненно виконує свою роботу.
На що сучасному директору найбільш важливо звертати увагу?
Відповісти коротко на це питання непросто. Хіба є щось другорядне у освітньому дитячому закладі?

Сьогодні світ швидко змінюється. Школа має підготувати учнів до життя, дати гарні знання, виховати патріотів, справжніх громадян. Вчителі мають не йти, а бігти у своєму самовдосконаленні, а директор не просто створити комфортні умови, а своєю діяльністю постійно доводити, що вона не просто поряд, а попереду.
Якою бачите роль вивчення математики у сучасній школі?
Ми (учителі, батьки, суспільство) хочемо бачити випускника успішною людиною, яка ставить перед собою завдання та їх вирішує, поєднує творчість та аналіз для орієнтації у світі технологій.

Математика є основою вивчення фізики, астрономії, хімії, загальнотехнічних і спеціальних дисциплін. Для розв’язання задач у багатьох галузях використовується математичне моделювання. Математика – не просто обчислення, а метод дослідження, наука про структуру. Це мова інших наук!

Школа має сформувати в учнів уміння бачити і застосовувати математику в реальному житті. Тому ми формуємо математичну грамотність, через поєднання традиційних та нетрадиційних методів. Використовуємо технологію змішаного навчання, STEM-орієнтований підхід, DIY підхід (робототехніка, мейкерство).

До STEM-освіти маємо нестандартний підхід. Аналіз україномовних джерел показує, що в нашій країні питанню обізнаності батьків про STEM-напрямки в освіті приділяється мало уваги. Але читаючи англомовні статті присвячені STEM, можна побачити, що тема активно обговорюється в різних країнах, особливо в США.

Тому в 2020- 2021 рік ми запустили проект STEM+Familes тому, що саме родина є основним важелем, який допомагає мотивувати учнів займатися STEM дослідженнями. Батьки є замовниками освітнього процесу, то виправданим є ініціювання школи до нового, глибшого залучення родини до побудови освітньої траєкторії дитини. Адже вчитель, здебільшого носій академічних знань зі свого предмету, а батьки, враховуючи свій досвід опанування певною професією, можуть показати, як комплексно застосовувати на практиці знання, отримані під час уроків. І тим самим, разом з вчителем, підтримати бажання дитини вчитися.
Які заходи Ви здійснюєте на підтримку математики?
Участь у експериментальних проєктах регіонального та всеукраїнського рівнів стимулює колектив ліцею знаходитись на передовій.

1. Ліцей брав участь у Всеукраїнському освітньому проєкті «Я – дослідник».

2. Ми є учасниками впровадження експерименту змішаного навчання на платформі GIOS.

3. На базі ліцею, разом з Інститутом педагогіки НАПН України проводили дослідження за темою «Науково-методичне забезпечення компетентнісно орієнтованого навчання математики в старшій школі на профільному рівні».

4.Ми співпрацюємо з Національним технічним університетом України «Київський політехнічним інститут імені Ігоря Сікорського», Національним авіаційним університетом, Національним університетом будівництва і архітектури.

5. Наші учні є постійними учасниками та переможцями Всеукраїнської олімпіади з математики

6. Ми почали створювати власний відео-контент для уроків математики поглибленого рівня “Ongradient”.

7. Інтегрувалися у хмарне середовище G Suite.
Як в концепцію вплетене заохочення учнів до олімпіад з математики та конкурсів з математики. Чи є переможці олімпіад з математики (конкурсів)?
У ліцеї діють математичні гуртки для 5-7 класів, науково-експериментальні гуртки для 8-11 класів.

Наш заклад бере участь у Міжнародному етапі конкурсу з математики «Кенгуру» (487 учасника – 432 переможця) та Всеукраїнській інтернет-олімпіаді «На урок» (426 учасників – 382 переможця). Участь у перелічених конкурсах та успіхи учнів мотивують здобувачів освіти до участі у Всеукраїнських олімпіадах з математики, лінгвістики, Всеукраїнському конкурсі МАН ( 57 переможців у ІІ етапі та 27 переможців у ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з математики, лінгвістики та конкурсу МАН).

Залучаємо всі класи у роботу під час математичної декади. Наші учні приймають участь у DreamECO, Всеукраїнському науково-технічному конкурсі Intel-Tехно Україна, конкурсі POLYTECO Україна.

Родзинкою та підсумком такої роботи є видання книги про обдарованих дітей ліцею «На шляху звершень або запалені серця». Ця книга є одним із важелів заохочення та мотивації учнів до шляху відкриття в собі потенціалу науковця та експериментатора. Переможці пишуть есе в яких діляться спогадами, що саме вмотивувало їх займатися тим чи іншим напрямком у науці, спорті, мистецтві.
Чи є проблеми з підбором учителів математики? Їх утриманням у школі?
Так. Це пов’язано з тим, що до претендентів висуваємо високі вимоги, адже наш заклад фізико-математичний. Чи важко утримати вчителів? Нелегко.

Що я як, керівник закладу можу їм запропонувати? Безцінний досвід колег, дружній колектив, учнів, які хочуть навчатися і мають певні математичні здібності. Але ж ви розумієте, що чим сильніші учні, тим вища має бути кваліфікація вчителів.

В освітньому закладі мають працювати не меркантильні люди, а ті, які розуміють, що віддаючи, вони отримують значно більше – повагу, любов учнів, саморозвиток. Проте я замислююсь та шукаю шляхи, аби вчителі мали достойну оплату праці. Наша професія є публічною. І, безумовно, мрію про такі часи, коли вчитель своїм статусом, можливостями зможе гордо постати перед учнями, доводячи, що ми є найуспішніші особистості у житті.
За якими критеріями Ви берете на роботу вчителів математики?
Наш ліцей завжди славився кваліфікованими педагогами та талановитими учнями. 85% педагогічного колективу мають високі професійні звання, а учні щороку потрапляють у списки переможців міських, загальнонаціональних та міжнародних конкурсів та олімпіад. Завдяки наполегливій роботі вчителів та учнів, ліцей входить до списку 20 найкращих шкіл України та 10 кращих шкіл міста Києва.

Сучасність вимагає від вчителів не просто певних знань, а вміння навчатися впродовж життя, критично мислити, працювати в команді, бути креативними. Учитель має бути в авангарді суспільних змін: щоб виховати інноватора, треба самому відповідати сучасним викликам.

Скажу різко, але відверто. Мене бентежить сірість. Щоб стати членом колективу, а не просто педагогічним працівником, треба мати високий рівень освіти, прагнення до самовдосконалення. Вчитель повинен ставитись до роботи як до співпраці, бути амбітною людиною, у певному розумінні бути одержимим. Кожного претендента ніби “приміряю” до вже існуючого колективу.
Яке хобі маєте, що допомагає відпочити та переключитись?
Читання книг, класична музика, виїзд на природу з рідними надають моєму життю більш яскравих фарб і позитивних емоцій. Перевагу віддаю філософським та історичним творам. Полюбляю наодинці поспілкуватися зі своїм «Я».
Життєві принципи та кредо?
1. Прощення – ознака сильного.
2. Якщо хочеш змінити світ, почни з себе.
3. Наполегливість долає спротив.
4. І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це по суті старт. І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт… (Ліна Костенко)

Життєве кредо: «До того, хто все віддає, все приходить».

***

Сільвестрова Ірина Анатоліївна,

директорка ліцею №142 міста Києва.***

Статтю написано у співпраці з онлайн платформою вивчення математики GIOS.

Дізнавайтеся умови співпраці із GIOS для вас та вашого класу.
Поділитись статею у соцмережах можна через кнопки знизу.
Підписуйтесь на фейсбук GIOS та регулярно читайте цікаві статті на тему математики та ЗНО