BASICS
Why typography matters?

Люди, які вчать математику, мислять по-іншому

Вчителі математики — люди, які закладають фундамент технологічного майбутнього України. В чомусь представники цієї професії – герої. Країна має своїх героїв знати, тому ми запускаємо рубрику #ГероїЦифр. Це інтерв'ю з цікавими вчителями математики, де вони діляться досвідом, рішеннями та баченням майбутнього професії.

Перша героїня – Дарина Васильєва, старший науковий співробітник Інституту педагогіки, вчитель ліцею «Престиж» та методист онлайн-платформи GIOS. Наукова, педагогічна, бізнесова, ще і мама, ще і підручники пише.
Дарино, чому вам подобається математика?
Основна цінність математики ховається за кулісами. Вона значима не лише формулами, за допомогою яких будуються мости і пишуться комп’ютерні програми. Величезна цінність цієї науки – здатність прокачувати мозок та створювати нові нейронні зв’язки. Математика вчить думати, знаходити різні шляхи подолання проблем та знаходити для них оптимальне рішення. На економічному форумі у Давосі ці компетенції включили у ключові для “виживання” у суспільстві майбутнього.
А що притягує у професії вчителя?
Мені подобається спілкуватись з дітьми та відчувати, що я змінюю їх світогляд. Вчитель — це той, хто надихає, мотивує, підтримує. Коли через 45 хвилин отримуєш зворотний зв'язок від учня і бачиш, як у нього змінюється ставлення до себе, оточуючих та навчання – це надихає.
Що хочете змінити своєю діяльністю?
Глобальна мета – щоб в нашому суспільстві було якомога більше людей з розвинутим аналітичним мисленням. Це допоможе в будь-якій професії, починаючи з журналістики і закінчуючи наукою та бізнесом.
Що найважче в роботі вчителя?
Вчителі працюють цілодобово. Може здаватись, що вчитель після завершення робочого дня йде додому та проводить час з сім'єю, але це не так. Робота вчителя — це 24/7. Бо після уроків вчителя чекають перевірка зошитів, підготовка до наступного уроку, консультації учнів та розмови з їх батьками.
Як ви почали працювати в GIOS?
Впроваджуючи інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ), ми захоплюємо, мотивуємо учня та збільшуємо продуктивність уроку. Моя кандидатська дисертація якраз була про методику навчання математики з використанням мультимедійних дошок. Тому створення мультимедійного контенту для уроків математики мені дуже близьке. Тобто, чудова ідея Наталії (засновниці GIOS) про створення платформи для змішаного навчання математики мені дуже імпонувала.

Ми живемо в епоху штучного інтелекту та експедицій на Марс, але в українських школах математику часто вивчають лише за допомогою дошки, крейди і ганчірки. Хочеться це змінити, осучаснити навчання математики, тому і почала працювати у проекті.
Які найбільші складнощі у професії вчителя математики?
На мою думку, проблеми вчителя математики витікають з загальних проблем нашого суспільства:

1. У батьків є негативний досвід навчання у школах періоду кінця СРСР та 90-х, який вони накладають на сучасну школу. З одного боку в них немає розуміння того, що змінилось, з іншого — ніхто не популяризує нові реформи, які змінили школу в кращий бік. Так негативне ставлення батьків передається дітям. Щоб наша освіта розвивалась, потрібно змінювати ставлення суспільства до школи.

2. ЗМІ люблять поширювати інформацію про якісь помилки вчителів, їх низьку кваліфікацію. Про хороше говорять набагато рідше, хоч його і багато. Замість того, щоб показувати досягнення вчителів та їх учнів, показують негативні моменти, що і без того знижує імідж професії вчителя. А вчителі формують майбутнє нації, це важлива професія.

3. Багато хто думає, що вчитель математики – це людина, що не знайшла свого шляху до банку або великого бізнесу, тому вона працює в школі. Це знижує імідж ще більше, і цей тиск впливає на свідомість вчителів математики. Насправді, багатьом з нас просто подобається вчити математиці і ми усвідомлює важливість цієї роботи.

4. Проблемою є позиція держави, яка з моменту незалежності взяла курс на гуманітаризацію та систематично зменшувала свою увагу математиці. Навіть результати PISA (всесвітня програма оцінки якості освіти) підтвердили, що ми – єдина країна з референтних, де рівень математичної грамотності значно нижчий за рівень читацької та природничо-наукової галузі. При цьому ЗМІ та вчителі активно наголошували, що у нас дійсно проблеми з математикою. Але держава не змінює кількість годин в школі, тобто швидкої реакції ми не спостерігаємо. Зараз у більшості шкіл у 10-11 класах математика вивчається на рівні стандарту, а це 3 години математики на тиждень. Мізер, враховуючи наскільки важливою математика є у сучасному світі, де все зав’язано на програмуванні, даних, цифрах.
Як можна змінити імідж вчителя?
Перш за все, ми вчителі самі повинні над цим працювати, допомагати одне одному, об’єднуватись. Вчителі математики зараз дуже активна спільнота. Хоч і з різних регіонів, але ми активно спілкуємося, підтримуємо проекти один одного і популяризуємо їх.

Мені здається, що кожен вчитель має себе популяризувати, розповідати у соціальних мережах, що математика важлива, цікава. Вчителям варто мотивувати учнів ділитися своїми проектами, враженнями від конкретної розв'язаної задачі, проекту чи дослідів, які він провів. Героями цього часу для учнів є блогери. Тож вихід один – сучасний вчитель математики має стати блогером, який популяризує свій предмет.

Також зараз у суспільстві підіймається хвиля змін стосовно математики, бізнес цьому сприяє. Є декілька компаній, які почали говорити, що #МатематикаВажлива. Держава не може швидко реагувати, але бізнеси, яким потрібні кваліфіковані працівники з аналітичним мисленням, стають все більш зацікавлені у викладанні математики на потрібному рівні.

А я, у свою чергу, для того, щоб полегшити життя вчителя математики, постійно працюю над створенням підручників, навчальних посібників для учнів, методичних рекомендацій для вчителів, проводжу тренінги і вебінари для вчителів математики.
Які є сучасні інструменти, методики, що допомагають у роботі?
Є велика кількість ресурсів для осучаснення навчання. Зазвичай, це є оболонки, які вчитель наповнює контентом, але це не закриває їх “біль” – не скорочує час на підготовку до уроку, оскільки матеріали потрібно створити, залити, потім апробувати, внести зміни і т.д..

Звісно, що для сучасного вчителя, що хоче залишити час на себе, але в той же момент мати можливість реалізувати свою творчість, ідеальною є платформа GIOS. Вона створена українськими методистами для українських вчителів відповідно української навчальної програми, з урахуванням вікової психології та фізіології, на основі світових досліджень, що стосуються сприйняття різного виду контенту, в тому числі і мультимедійного. Крім того, на платформі вчитель пов’язаний з учнями і може змінювати запропоновані уроки від GIOS або ж створювати свої уроки математики для своїх учнів.
Три життєвих принципи та кредо?
1. Спершу подумай, потім дій.
2. Краще спробувати і помилитися, ніж не спробувати взагалі через страх помилки. Помиляються всі, й саме завдяки невдалому досвіду ми стаємо кращими. Після аналізу своїх попередніх помилок залишається менше шансів на помилку в майбутньому.
3. Завжди потрібно залишатися людиною, за будь-яких обставин.

Живу за цими принципами і намагаюсь, щоб учні теж їх усвідомили і прийняли. Кожен урок має сприяти формуванню в учнів певних видів цінностей. Математика криє в собі величезний потенціал для формування цінностей в учнів. Але це вже тема моєї докторської дисертації…. :)

Дарина Васильєва, старший науковий співробітник Інституту педагогіки, вчитель ліцею «Престиж» та методист онлайн-платформи GIOS.


***

Дарина Васильєва,

старший науковий співробітник

Інституту педагогіки,

вчитель ліцею «Престиж» та

методист онлайн-платформи GIOS

***

Статтю написано у співпраці з онлайн платформою вивчення математики GIOS.

Дізнавайтеся умови співпраці із GIOS для вас та вашого класу.
Поділитись статею у соцмережах можна через кнопки знизу.
Підписуйтесь на фейсбук GIOS та регулярно читайте цікаві статті на тему математики та ЗНО