BASICS
Why typography matters?

Репетиторство в Україні: допомога учням чи вчителям?

На сьогоднішній день, напевно, не існує жодного учня, в якого не було б репетитора хоча б з одного предмету. Навіть, якщо зараз у дитини немає сторонньої допомоги, рано чи пізно настане той день, коли учень почне готуватися до Зовнішнього Незалежного Оцінювання і без сторонньої допомоги з боку професіоналів не обійтись. Давайте спробуємо розібратися в причинах та ситуаціях, коли однієї шкільної програми та пояснення вчителя стає замало і чому так відбувається?
Причини, з яких наймають репетитора дитині
Існує декілька ситуацій, коли батьки починають шукати репетитора своїй дитині:

· учень-відмінник приніс погану оцінку, і батьки одразу починають шукати викладача, який пояснить незрозумілу тему;
· учень не хоче вчити той чи інший предмет, пояснюючи це поганим вчителем і незрозумілими поясненнями в школі, і батьки одразу шукають вчителя для пояснення предмету;
· подруга/друг учня пішов до репетитора, і він також захотів займатися, вигадавши безліч причин, чому саме йому треба репетитор, дитина переконала батьків і ті найняли репетитора;
· настав 11 клас і потрібно швидко підготуватися до ЗНО;
· батьки хочуть, щоб їх дитина, крім обов’язкової шкільної програми, вивчила додатковий матеріал з того чи іншого предмету і починають шукати додаткові заняття.

Аналізуючи вищенаведене, доцільно буде наймати репетитора тільки в тому випадку, коли учень сам захоче знати той чи інший предмет. Тоді викладач буде допомагати та розбирати з учнем незрозумілі питання, а не просто виконувати його домашні завдання та ще раз пояснювати тему уроку. Адже в такому випадку батьки наймають не репетитора для дитини, а просто «балакучі Готові Домашні Завдання», які не принесуть ніякої користі учню.
Яким має бути справжній репетитор
Коли ви все ж таки вирішили найняти репетитора своїй дитині, то перш за все потрібно переконатися у тому, чи дійсно людина знає свій предмет і, найголовніше, вміє пояснити його іншим. Перевірити це можна просто: відвідайте декілька перших занять разом зі своєю дитиною. Якщо ви будете наймати репетитором вчителя-предметника своєї дитини, бажано одразу ж оговорити той факт, що вам потрібні реальні знання дитини, а не оцінки на папері. Нажаль, доволі багато вчителів просто «малюють» оцінки своїм учням, з якими займаються додатково. Проте, потрібно розуміти, що це покращить рівень знань вашої дитини.

І найголовніше – репетитор вашої дитини має знайти спільну мову з нею, він має готувати завдання та звертати увагу саме на те, що є незрозумілим та цікавим саме для вашої дитини, а не виконувати однакові завдання з усіма. Саме тоді заняття будуть проходити легко та корисно.
Різниця між заняттями з репетитором та «балакучим ГДЗ»

Нажаль, багато батьків наймають репетиторів своїй дитині лише для того, щоб не обтяжувати себе контролем виконання шкільних домашніх завдань. Проте це дуже і дуже неправильно. Працюючи в школі, я кожного дня бачу багато домашніх завдань, які написані не самою дитиною, а її репетитором. На будь-яке запитання по своїй роботі учень не може відповісти. Тоді скажіть, будь-ласка, чи є якась користь із заняття, коли дитина навіть не розуміє, що написано в її зошиті?! Багато репетиторів просто виконують завдання зі своїми учнями, які навіть не слухають їх. Користі від занять, на яких вчитель написав роботу за учня – зовсім немає. Більш того, такі заняття, в деякому розумінні, навіть шкодять дітям, адже вони думають, що вже все вивчили. Тому хочеться сказати батькам: «Шановні батьки, репетитор – це не ГДЗ. Репетитор може пояснити і навчити, але не вивчити матеріал за учня. Якщо Ваша дитина не хоче вчити той чи інший предмет - Ви можете найняти безліч вчителів, проте результату не буде. Результат з’явиться лише в тому випадку, коли учень хоче сам розібратися в своїх помилках, вивчити щось нове і вийти на високий рівень знань». Саме тоді, коли репетитор та учень працюють у тандемі, школяр виконує додаткові завдання і задає питання – дитина отримує додаткові знання з предмету, починає його краще розуміти та у майбутньому пише ЗНО на високі бали.

Коли репетитор необхідний?
Ситуацій, коли репетитор просто необхідний – мало, але вони є. Перш за все – це підготовка до ЗНО. І звичайно тоді, коли учень хоче покращити свої знання та дізнатися щось крім шкільної програми. В таких випадках, дійсно потрібно знайти викладача, який зможе допомогти підготуватися до випускних іспитів, підкаже, яку додаткову літературу слід використовувати, підготує завдання по темам, які в шкільній програмі не розглядаються, або розглядаються поверхнево. Працюючи з репетитором, який буде підбирати індивідуальні завдання та пояснювати теми, де виникають питання саме у вашої дитини, знаходити завдання, подібні до тих, в яких учень помилився, ваша дитина вивчить предмет на високому рівні і в майбутньому, при здачі ЗНО, в неї не виникнуть труднощі.
Які заняття обрати: онлайн чи оффлайн?
Враховуючи всі карантинні умови, багато батьків при виборі репетитора для своєї дитини зіштовхнулись з дуже важливим питанням: як краще проводити заняття – онлайн чи оффлайн? Багато батьків дуже занепокоєні тим, що заплативши гроші за заняття онлайн, їх дитина не отримає належних знань, за які вони готові платити будь-які гроші. Проте, це не так. Як саме проводиться заняття, немає абсолютно ніякого значення, оскільки новітні технології дозволяють зробити уроки онлайн такими ж ефективними та пізнавальним для учнів, як і оффлайн. Але тільки в тому випадку, коли учні дійсно бажають покращити свої знання з предмету, уважно слухають викладача, записують і вчать всю інформацію, яку він каже. Викладач має змогу відповідати на всі поставлені йому питання та наочно транслювати учню все те, що потрібно для гарного засвоєння матеріалу.

Якщо ви батьки, і шукаєте репетитора для онлайн-занять, щоб ваша дитина мала змогу покращити свої знання з математики і не наражатися на небезпеку від COVID-19, то пропоную вам заглянути на платформу, де зібрані репетитори для всіх класів з даного предмету.
Тут ви зможете обрати вид заняття – групове чи індивідуальне, мову, на якій педагог буде викладати предмет, вибрати зручний для вас час занять, за допомогою власного календаря вчителя, який представлений на його особовій сторінці, записатися на заняття, поспілкуватися з викладачем, щодо проблемних моментів з предмету вашої дитини та прочитати відгуки інших людей про роботу вчителя.

Головне, пам’ятайте, навчити можна лише того, хто сам цього дійсно бажає, а проведення занять онлайн чи оффлайн – не має ніякого значення.

***

Першина Наталія,

вчитель математики

у гімназії біотехнологій 177

***

Статтю написано у співпраці з онлайн платформою вивчення математики GIOS
Поділитись статею у соцмережах можна через кнопки знизу.
Підписуйтесь на фейсбук GIOS та регулярно читайте цікаві статті на тему математики та ЗНО