Чому ми потребуємо співчуття?
Емпатія породжує доброту – якість, яку більшість батьків сподіваються прищепити своїм дітям. Частиною джерела цієї доброти є мужність. Сміливість відстоювати себе і інших.
Діти з більш високим рівнем емпатії частіше займають позицію «наполегливого спостерігача» – тобто, частіше захищають перед хуліганом когось поза групи своїх друзів. Така сміливість може змінити життя дитини, яка відчуває себе ізольованою в школі або піддається знущанням, але не має мужності захищати себе.
Емпатія робить нас щасливішими. Люди з емпатією мають більш сильні особисті зв’язки і більш змістовні, турботливі відносини.
Емпатія є невід’ємною частиною соціального та емоційного навчання. Таке навчання допомагає дітям та дорослим отримувати та ефективно застосовувати знання, ставлення та навички, необхідні для розуміння та управління емоціями, встановлення та досягнення позитивних цілей, відчуття та співчуття до інших, створення та підтримки позитивних відносини, вміння приймати відповідальні рішення.
Емоційний інтелект (EQ) важливіший за рівень IQ в наші дні. Щонайменше, настільки ж важливий.
Як допомогти дитині розвинути емпатію і соціальний інтелект?
Покажіть своїй співчуття. Слухайте уважно, що і як вона говорить, задавайте питання про почуття і думки. Діти дорослішають і їх здатність до емпатії може дозріти через соціальні взаємодії, хоча для деяких дітей це відбувається природніше, ніж для інших. Можна почати з 15 питань, якими варто замінити «Як пройшов день у школі?»
Допоможіть вивчити інші точки зору та ролі. Читання було, є і буде ідеальним вікошком у всесвіт людських поведінкових моделей. Герої книг вирішують спільні питання, знаходять і втрачають друзів, працюють з конфліктами. Та читання має бути продуктивним, тож, знов-таки, обговорюйте прочитане. Обговоріть, як персонаж у книзі вирішив певну проблему. «Як думає, що він відчуває?» та «Чому він так почувається?» – це завжди гарні питання для дітей будь-якого віку.
Висловлюйте емоції, не поділяючи їх на погані і хороші. Гнів, сором, страх не мають бути табу, таке ставлення веде до глибоких психологічних негараздів. Щастя буває різним – його можно пояснити безлічю слів! Важливо розуміти свої істинні почуття і доступно пояснювати їх собі та оточуючим.